Blogit Blogit

Takaisin

Co to znaczy Liquid Staking?

Czym jest Liquid Staking?
Liquid Staking pozwala użytkownikom na stakowanie tokenów i jednoczesne korzystanie z nich w ekosystemie DeFi. Jest to możliwe dzięki opakowaniu tokenów staked i dostarczeniu użytkownikom opakowanego tokena, który jest roszczeniem do bazowego zabezpieczenia. Zawinięte tokeny mogą być przenoszone i generować zyski.
Płynne stakowanie pozwala użytkownikom na stakowanie i od stakowania ich monet bez obowiązku przestrzegania okresu blokady. Umożliwia to większą wydajność kapitału i zwiększoną płynność na blockchainach proof-of-stake, pozwalając użytkownikom zmaksymalizować korzyści ze stakingu i DeFi jednocześnie. Ponadto płynne stakowanie zwiększa bezpieczeństwo sieci na łańcuchach PoS.
Korzyści wynikające z płynnego stakingu
Płynne stakowanie nie powinno być mylone z regularnym stakowaniem. Oferuje ona różne unikalne korzyści.

Wydajność kapitałowa
Płynne stakowanie pozwala protokołom DeFi i blockchainom zrobić więcej przy tej samej ilości kapitału. Przy zwykłym stakingu, każdy dolar postawiony w stakingu to jeden dolar, który nie może być wykorzystany w protokole DeFi, co zmniejsza jego płynność i użyteczność. Z płynną stawką, ekosystemy blockchain mogą rozwijać się w szybszym tempie przy tej samej ilości zainwestowanego kapitału.

Szansa na zysk
Płynne stakowanie to świetny sposób na uzyskanie dodatkowego zysku z bezczynnego w innym przypadku kapitału. Na przykład, jeśli blockchain płaci X% stopy zwrotu ze stakingu, inwestorzy płynnych stakingu mogą dodać Y% stopy zwrotu poprzez wykorzystanie opakowanych tokenów staked jako aktywów rentownych. Jest to korzystne zarówno dla stakerów, jak i blockchainów.

Elastyczność
Wielkim minusem stakowania jest brak możliwości dostępu do swoich środków. Biorąc pod uwagę zmienność kryptowalut, w niektórych przypadkach może to pozostawić inwestorów w gorszej sytuacji nawet po uzyskaniu zysku ze stakingu. Dzięki płynnym stakom inwestorzy mogą bezzwłocznie uzyskać dostęp do swojego kapitału, co może okazać się kluczowe w czasach zwiększonej zmienności rynku.

Wady płynnych stakingów?
Jedną z wad płynnej stakingu w porównaniu z normalnym stakingiem jest ryzyko związane z inteligentnym kontraktem. Zapakowanie tokena do stakingu oznacza dodatkową warstwę interakcji inteligentnego kontraktu, która może być potencjalnie wykorzystana.
Innym potencjalnym ryzykiem jest rozbieżność między wartością zabezpieczenia a wartością opakowanego tokena. Stało się tak, gdy stETH handlował ze znaczną zniżką do ETH. Jednak takie dywergencje są tylko tymczasowe, a rynek wraca do ceny równowagi po ustąpieniu zmienności.



Artykuł pochodzi ze strony KryptoBiblia.pl - skróty kryptowalut

Kommentit